Kako se nalaze izomeri heptana i kako znamo da je2 ,2metil buta

Ime i prezime: Ksenija vukicevic Www.ksenij@vukicevic.com

Što se izomerâ tiče, jedini poznati način mi je crtanje i uspoređivanje formula. Kreneš, recimo od n-heptana, zanemariš sav vodik, i onda mu makneš krajnji ugljikov atom. Njega sad možeš postaviti na neki od atoma preostalog lanca. Kako ih sad u lancu imaš šest, načelno je zamislivo šest pozicija. Međutim, ako ga postaviš na prvi ili zadnji atom, dobit ćeš opet n-heptan. Zbog toga ostaju samo četiri "unutarnje" pozicije. Međutim, postaviš li taj atom na drugi, dobit ćeš istu molekulu kao i ako ga psotaviš na peti. Isto vrijedi i za treći i četvrti atom. Tako da na kraju imaš samo dva izomera heptana čiji glavni lanac ima šest atoma.
Idući korak je da glavnom lancu oduzmeš dva atoma i onda njih pokušaš nekamo postaviti tako da dobiješ nove spojeve. Za početak, to možeš izvesti tako da budu zasebni (dakle opet metilna skupina) ili da budu povezani (etilna skupina). U prvom slučaju možeš dobiti četiri izomera, ne računajući tu stereoizomere. Najlakše ih je naći ako metilne grupe stavljaš jednu po jednu. Prva se na peteročlani lanac može postaviti samo na dvije pozicije. Prvi i zadnji atom otpadaju, a drugi i četvrti daju identične pozicije. Pozicije na koje ide druga izvode se opet za svaku od molekula koje dobiješ kad postaviš prvu grupu. Uz nešto mozganja naći ćeš ih sve, a onda trebaš sličnu logiku primijeniti i za etilnu skupinu te konačno za izomere heptana u kojima glavni lanac ima četiri atoma.

Za ostatak odgovora molio bih i ostatak pitanja, a ako ovi opisi nisu dovoljno jasni, javi se pa ću ih dopuniti i slikama.