Zašto se modra galica kristalizira?

Ime i prezime: Luna Brnjić luna12@gmail,com

Što te točno zanima?

Želiš li znati zašto je modra galica u krutom stanju kristalna tvar? Kratak odgovor je da je tomu tako jer joj se čestice pravilno slažu u sve tri dimenzije. Dulji bi uključivao i to zašto se atomi i molekule uopće počesto pravilno slažu (kratak, ali nepotpun odgovor na to je da su takvi sustavi najstabilniji).

Ili možda zašto će hlađenjem vruće i koncentrirane vodene otopine modre galice iz nje početi nastajati kristali? Kratak odgovor na to je da se hlađenjem smanjila topljivost pa se višak izlučio iz otopine. Dulji bi uključivao i to kako i zašto topljivost tvarî u vodi (ili šire) ovisi o temperaturi (tu nema kratkog odgovora).

Ili možda nešto treće? Treba li ti precizniji odgovor od onih gore, a ti postavi preciznije pitanje.