oke , i ispada mi rezultat da je alfa (stupanja disocijacije ) = 3, 0 ! jel to tocno ? :)

Ime i prezime: Antonela Mandarić antoman@gmail.com

(Za slučaj da još tko ovo čita, a ne da mu se ispod tražiti o čemu je riječ, ovo je nastavak na ovo i ovo pitanje.)

Meni je ispalo 0,03065. Ako je tvoja trojka postotak, onda se slažemo. Ako nije, provjeri da nisi gdje zaboravila na kakav eksponent jer stupanj disocijacije ne može biti veći od jedan (odnosno 100 %).
Usput, kako nemamo baš identične brojke, dodao bih da je razlika vjerojatno vezana za zaokruživanje. Općenito, ako imaš hrpicu brojki koje treba množiti ili dijeliti, rezultat ne može imati više znamenki nego onaj od faktorâ koji ih ima najmanje (ovaj je zadatak malo problematičan, budući da vrijednost pH ima svega jednu značajnu znamenku). K tomu, kad neku brojku zaokružuješ, to treba izvesti tako da obratiš pažnju na prvu brojku koju ćeš maknuti. Ako je manja od pet, one prije ostaju iste. Ako je veća, onu prije nje uvećaš za 1. Ako je pak jednaka, onda gledaš onu iduću i slijediš logiku kao i prije. Dogodi li se da je petica zadnja znamenka, onda možeš zaokružiti na najbližu parnu brojku. U ovom slučaju, 0,03065 bi se, da imamo dvije značajne znamenke, zaokružilo na 0,031, a da ih je tri, na 0,036.