Prilikom izvodenja krioskopije, odnosno odredivanja ledista otopine te konstanste asocijacije ili disocijacije otapali smo KH2PO4 u vodi. Mozete li mi reci potpunu jednadzbu te reakcije, kao i koliko cestica nastaje tom reakcijom (odnosno, koliki bi bio "ni"). Hvala

Ime i prezime: Andrea Milinković andrea_face@net.hr

Kalijev dihidrogenfosfat u vodi će disocirati na kalijeve katione i dihidrogenfosfatne anione, što bi značilo da po formulskoj jedinki nastanu dvije čestice. Kako je dihidrogenfosfatni anion međustupanj u dehidroniranju fosforne kiseline, možemo se pozabaviti i time koliko je ostalih čestica u otopini, budući da će i hidroniranje i dehidroniranje povećati broj čestica u otopini, a koje nisu molekule vode. Vrijednosti pKa za fosfornu kiselinu redom iznose 2,148, 7,198 i 12,319.
Budući da počinjemo od dihidrogenfosfatnog aniona, umjesto prve konstante imamo onu za povratnu reakciju, s hidroksidnim anionom, koja je jednaka omjeru Kw/Ka. Izračunaš li ju, vidjet ćeš da joj je red veličine oko 10‒12, što će reći da je u ovom kontekstu taj proces zanemariv.
Daljnje dehidroniranje ima znatno veću konstantu, ali opet toliko malu da bi i pri otopinama od 0,001 mol/L stupanj disocijacije bio manji od 1 %. Drugim riječima, možemo se vratiti na početak i reći da ćemo po formulskoj jedinki kalijevog dihidrogenfosfata u vodenoj otopini imati ravno dvije čestice.