uvjet mi se svida pa cu vam i odgovorit : pa dan nam je pKa = > izracunamo Ka i stavimo u omjer koncentracije, ali kada monoprotonska kiselina disocira, koncentracija H+ iona je jednaka kao i koncentracija i aniona . E , i zasto je nama sada jos dan i pH koji mora iznositi 2, to mislim da je suvisno ( jer Konc. H+ iona mozemo izracunati i pomocu Ka )

Ime i prezime: Antonela Mandarić antoman@gmail.com

Tvoje razmišljanje je ispravno, ali nedostaje ti jedna informacija. Doduše, ne tvojom krivicom, što, ako je suditi po pitanjima koja ovdje dobivamo, nije baš rijedak slučaj.
Ono što su autori zadatka mislili je da je otopina u kojoj je razmućena tableta Aspirina puferirana tj. da se vrijednost pH neće znatno mijenjati ako se u njoj štogod otopi (druga je mogućnost da je vrijednost pH naknadno podešena dodatkom kakve kiseline). To znači da se zadatak znatno pojednostavljuje. Umjesto da rješavaš kvadratnu jednadžbu, dobit ćeš linearnu:

K = [H+][A]/[HA]

= [H+][A]/(c ‒ [A])

budući da se [A] (jedina nepoznanica) sad pojavljuje samo u prvoj potenciji.