hidroliza vodene otopine sode bikarbone?

Ime i prezime: Nika Krulčić nika.krulcic@gmail.com

Vrlo nezgodno pitanje, iz više razloga. Za početak, uopće se ne radi o pitanju, budući da se ne radi o suvisloj rečenici, već izrazu kojem je na kraju dodan upitnik. K tomu, izraz je nevaljao. Vodena otopina ne može se hidrolizirati. To bi značilo da se pod utjecajem vode raspada voda sama. Naime, hidroliza je reakcija u kojoj se kao reaktant troši voda, a produkti su (u pravilu) jednostavniji od reaktanata (npr. od jedne molekule nastanu dvije). Ako se malo prepustimo mašti te pitanje shvatimo preneseno, tj. zaključimo da autor zasigurno misli na hidrolizu hidrogenkarbonatnog aniona, eto nas opet u nevolji (unatoč tomu što smo preskočili to što su u otopinama solî pojedini ioni poprilično zasebna bića, tako da se promjene događaju na njima, a ne na solima, kako zadatak daje naslutiti), jer se ne radi o hidrolizi, nego o prijenosu hidronâ.
Hidrogenkarbonatni anion je bazičan (točnije, amfoteran je, ali preteže bazična narav) te će u reakciji s vodom pokupiti hidron i malo zalužiti otopinu:

HCO3 + H2O ⇌ H2CO3 + OH