Možete li mi molim vas napisati sljedeće kemijske jednadžbe:Prvo je reakcija koncentrirane otopine natrijeva hidroksida i vodikova peroksida,druga je reakcija solne kiseline i kalijeva permanganata.A na kraju reakcija prve i druge zajedno.Znam samo da se dobiva ionizirajući kisik koji svijetli i emitira energiju.Hvala!

Ime i prezime: Ivan Kovačević ledakuzik63@gmail.com

Prva reakcija i nije neka reakcija. Jednostavno dobiješ lužnatu otopinu vodikovog peroksida. To što će u lužini neke molekule vodikovog peroksida izgubiti po jedan hidron (vodikov ion) te postati hidrogenperoksidnim anionima ovdje nije jako bitno.
U drugoj se smjesi oslobađa klor:

2 KMnO4 + 16 HCl → 5 Cl2 + 2 KCl + 2 MnCl2 + 8 H2O

Kad pomiješaš obje otopine, klor reagira s vodikovim peroksidom dajući kisik. Mehanizam te reakcije uključuje i prije spomenute hidrogenperoksidne anione, kao i hipokloritne anione koji nastaju djelovanjem lužine na klor, ali sama se promjena može opisati dosta jednostavno:

Cl2 + H2O2 → O2 + 2 HCl

Kisik koji tako nastaje razlikuje poznat je pod imenom singletni kisik, a od "običnog" (tripletnog) se kisika razlikuje po tomu što su mu molekule u pobuđenom stanju tj. bogatije su energijom. Zbog toga je takav kisik reaktivniji, ali ne dugo, budući da mu molekule same po sebi prelaze u energijom siromašnije, ali stabilnije stanje, emitirajući pritom svjetlost.

P. S. Hvala Nikoli Cindru i Tomislavu Portadi na pomoći.