Pitanje iz kemije ide ovako: kalijev klorid je sol koja se u laboratoriju može dobiti na više načina. Kemijskim jednadžbama prikaži četiri postupka dobivanja kalijeva klorida. i još jedno na koje neznam odgovor: Mogu li se vapnom uklnoiti ioni dvovalentnog i trovalentnog željeza iz onečišćenih voda. Stvarno neznam odgovor u knjizi ne piše pa se nadam da će netko ubrzo odgovoriti jer uskoro imam kemiju a neznam odgovore na pitanja. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Emilija Kokot emilija.kokott@gmail.com

Nisu svi odgovori u knjigama, do mnogih se može doći i promišljanjem. Knjige, doduše, mogu tu puno pomoći, jer često imaju neke dijelove tih odgovora. Na prvo pitanje sam baš odgovorio Miri, dok za drugo moram i sam promisliti.

Za prijelazne metale (srednji blok u tablici periodnog sustava elemenata) općenito vrijedi da su njihovi hidroksidi (kao i karbonati) slabo topljivi u vodi. To znači da će, ako u vodu u kojoj ima njihovih soli dodaš kakav hidroksid, iz te vode početi taložiti hidroksid prijelaznog metala. Nadam se da će ti ta informacija biti od koristi.