koji su 4 načina za dobivanje soli kalijeva klorida u laboratoriju i kemijske formule

Ime i prezime: Miro Dragutin miro.dragutin@gmail.com

Načinâ da se pripravi neki spoj obično ima na hrpe, a mnogi od njih nisu baš prikladni za laboratorije. U slučaju kalijevog klorida sintezu neće raditi nitko jer je ta sol široko dostupna i prilično jeftina, a tvari iz kojih se može dobiti u pravilu skuplje.
Ipak, ako baš želiš pripraviti kalijev klorid iz nečega drugoga, možeš krenuti direktno iz elemenata:

2 K + Cl2 → 2 KCl

Umjesto s klorom, kalij možeš zamiješati i s klorovodičnom kiselinom (smjesa će vjerojatno biti eksplozivna):

2 K + 2 HCl → 2 KCl + H2

Da izbjegneš oslobađanje vodika, možeš umjesto kalija u klorovodičnu kiselinu ubaciti kalijev oksid, hidroksid ili karbonat:

K2O + 2 HCl → 2 KCl + H2O

KOH + HCl → KCl + H2O

K2CO3 + 2 HCl → 2 KCl + H2O + CO2

Ako slučajno pri ruci imaš samo kalij i kloride drugih metala, možeš kalijem "izbaciti" drugi metal (vjerojatno uz puno muka):

2 K + CuCl2 → 2 KCl + Cu

Ako ti je pak to previše žestoko, možeš ići i na dvostruku izmjenu, pogonjenu npr. time što je jedna od četiri moguće soli netopljiva u vodi:

K2CO3 + CaCl2 → 2 KCl + CaCO3

Sretno u biranju četiri načina!