Nakon elektrolize vodene otopine natrijeva nitrata masenoga udjela 40%,maseni udio u otopini je iznosio 60%. Koliki je ukupni volumen razvijenih plinova tijekom elektrolize pri temperaturi 20°C i tlaku 99,8 kPa?

Ime i prezime: Mislav mislav.sl97@gmail.com

Elektrolizom vodene otopine natrijevog nitrata dobit ćeš kisik i vodik:

2 H2O → 2 H2 + O2

Koliko imaš tih plinova, možeš izračunati pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

V = n∙R∙T/p

V(ukupni) = V(H2) + V(O2)

Kolike su množine plinova, možeš dobiti iz stehiometrije reakcije:

n(H2) = n(H2O)

n(O2) = n(H2O)/2

Preostaje još samo pitanje koliko je vode utrošeno. Do odgovora dolaziš uz pomoć masenih udjela iz zadatka, imajući na umu da se elektrolizom troši voda, dok količina natrijevog nitrata ostaje ista:

w1(H2O) = m1(H2O)/(m1(H2O) + m(NaNO3))

w2(H2O) = m2(H2O)/(m2(H2O) + m(NaNO3))

Iz oba izraza možeš dobiti masu vode:

m1(H2O) = m1(H2O)∙m(NaNO3)/(1 ‒ w1(H2O))

m2(H2O) = m2(H2O)∙m(NaNO3)/(1 ‒ w2(H2O))

Razlika te dvije mase odgovara količini vode koja je utrošena, tj. prevedena u kisik i vodik.

Kolika je masa natrijevog nitrata, trebalo bi pisati u zadatku. Ako ne piše, možda imaš zadanu masu otopine, iz koje onda lako dobiješ masu soli:

m(NaNO3) = m1(otopina)∙(1 ‒ w1(H2O))

Ako pak nije zadana nikakva masa, pa čak ni volumen ili gustoća, onda zadatak nije moguće riješiti.