Zašto se energetske razine ili ljuske u kojima se mogu nalaziti elektroni u atomu označavamo baš slovima K,L,M,N,O,P,Q ?

Ime i prezime: Oton Kirasić kirasic51@hotmail.com

Detaljan odgovor možeš naći ovdje, a kratak je da se radilo o oprezu. Naime, kad je Charles Barkla, koji je istraživao rentgenske zrake, otkrio da postoje više i manje prodorne, nazvao ih je jednostavno A i B. No, kako je računao da bi moglo ispasti da ima i prodornijih, prebacio se u sredinu abedece, počevši tako od K. Kasnije se pokazalo da su K-zrake ipak najprodornije moguće (od onih emitiranih zbog elektronskih prijelaza), budući da nastaju prijelazima elektronâ na najnižu temeljnu razinu, ali oznake koje počinju s K su ostale te se prenijele i na oznake za temeljne energijske razine elektronskog omotača.