Spojevi su navedeni ovim redom: NaBr, NaCl, MgO, NaI. U kojem su retku ispravnim redoslijedom navedene vrijednosti njihovih tališta? Sve vrijednosti tališta izražene su u °C. A. 750, 801, 2 852, 661 B. 661, 750, 2 852, 801 C. 801, 750, 2 852, 661 D. 661, 801, 2 852, 750 Kako da znam koji spoj ima vece taliste/vreliste?Sto usporedujemo u slucaju molekule ,a sto u slucaju formulske jedinke,ili je to isto? Hvala

Ime i prezime: dunja bobić dunja0803@hotmail.com

Odnos visine talištâ solî možeš otprilike procijeniti po tomu koliko su jake veze među česticama, barem kad se radi o solima iste građe. Kako u ovom zadatku to jest slučaj (sve soli kristaliziraju po tipu NaCl), možeš porazmisliti kakve su sile među česticama tih soli. Ono što ione drži zajedno uglavnom je privlačenje suprotnih naboja. Jakost sile među anionima ovisi o naboju i veličini: raste s nabojem, a opada s kvadratom udaljenosti. Kako udaljenost među anionima ovisi o njihovim radijusima, oni su ono što ćeš, zajedno s nabojima, uspoređivati. Od četiri soli koje imaš, natrijeve su građene od jednovalentnih čestica, dok je magnezijeva građena od dvovalentnih. To znači da će doprinos nabojâ tu biti četiri puta veći negoli kod ostalih. Vjerojatno dovoljno da taj spoj ima najviše talište. Kod ostale tri imaš isti kation i različite anione, s dosta očitim porastom radijusa od klorida prema jodidu. Shodno tomu trebala bi opadati tališta.