Poštovani Muči me ovaj zadatak. Izgaranjem 3,00 grama antracita nastaje 5,30 dm3 Co2 mjerenog pri n.o. Koliki je maseni udio ugljika u antracitu. Moze molim vas samo neke smjernice kako to rijesit. Hvala Kemijski pocetnik

Ime i prezime: Luka lvuleticzg@gmail.com

Ako si upisao fakultet, imao si u školi kemiju barem tri godine, tako da je početništvo lagano zabrinjavajuć samoopis, barem u kontekstu ovako jednostavnih zadataka.

Maseni udio jednak je omjeru sastojka i smjese:

w(C) = m(C)/w(antracit)

Ugljikov dioksid potječe iz antracita tj. nastao je izgaranjem ugljika u njemu:

C + O2 → CO2

Iz jednadžbe se vidi da je množina ugljikovog dioksida jednaka množini ugljika iz kojeg je nastao:

n(CO2) = n(C)

Množina ugljika poslužit će ti za određivanje njegove mase:

m(C) = n(C)∙M(C)

dok množinu ugljikovog dioksida možeš dobiti iz njegovog volumena, pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

Standardni tlak iznosi 101325 Pa, dok je normalna temperatura 25 °C. Međutim, ovdje je uzeta vrijednost od 0 °C (tako maseni udio dođe unutar okvirâ za antracit).