Pozdrav, imam jedan zadatak koji je bio na testu iz kemije , kolokviji se priblizavaju pa sam krenuo ponavljati i sve je išlo glatko , ali sam naletio na zadatak koji sam rjesavao 2 h , i na kraju nisam bas došao daleko; Uzorak od 100 mg kalij-bromata koji se koristi kao dodatak pekarskom brašnu otopljen je u 200 mL vode. Za titraciju 10 mL tako pripravljene otopine utrošeno je 3.04 mL 0.0237 M arsenitne kiseline. Koliki je maseni postotak KBrO3 u uzorku? Reakcija se odvija u kiselom mediju prema neuravnoteženoj redoks-jednadžbi: KBrO3 + H3AsO3  KBr + H3AsO4. i uspio sam izjednaciti redoks rekaciju , koeficijenti su 1 , 3 , 1, 3 i zatim sam uzimao one formule za otopine i titracije i dosao na kraju do rezultata da je maseni udio 43 % , ali to nije ni blizu rješenju ( 80,2% ) . Pa se sada Vama obraćam u nadi da cete mi pomoci i objasniti postupke kako doci do konacnog rezultata !

Ime i prezime: Ivan Horvat ivanhorvat@gmail.com

Bilo bi zgodno da si napisao te formule koje si koristio. Možda bih onda mogao locirati grešku. Naime, ja sam za par minuta došao do onih osamdeset posto i ne upada mi u oči ništa što bi lako vodilo do upola manje brojke.
Krenino stoga redom. Jednadžba ti je dobra, a dalje ima svega nekoliko koraka. Maseni udio kalijevog bromata u uzorku jednak je dvadeseterostrukoj masi iz analita (jer je za titraciju uzeta jedna dvadesetina) podijeljenoj s masom uzorka:

w(KBrO3) = m(KBrO3)/m(uzorak)

= 20∙m(KBrO3, analit)/m(uzorak)

= 20∙n(KBrO3, analit)∙M(KBrO3)/m(uzorak)

Množina kalijevog bromata u analitu jednaka je trećini množine utrošene arsenaste kiseline, budući da se na redukciju jednog bromatnog aniona utroše tri njezine molekule:

n(KBrO3, analit) = n(H3AsO3)/3

= c(H3AsO3)∙V(titrans)/3