Zadatak je priprava Mohrove soli iz amonijaka i sumporne kiseline(1.dio) i iz željezova(II)sulfata heptahidrata(2.dio).Potrebno je izračunati doseg reakcije s obzirom na željezov(II)sulfat i doseg s obzirom na amonijak i koji je mjerodavni reaktant?.Zadani podaci: m(FeSO4 ∙7H2O) =2,44g M(FeSO4 ∙7H2O) =278,04g V(NH3) =10,000mL c(NH3) =2,00mol L‒1 M(NH4)2Fe(SO4)2 ∙6H2O)=392,10g mol‒1 m(NH4)2Fe(SO4)2 ∙6H2O) =1,662g Može pomoć? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Dorotes Palić doroteapalic@gmail.com

 


Prvo što ti treba je jednadžba reakcije:

FeSO4(H2O)7 + 2 NH3 + H2SO4 → (NH4)2Fe(SO4)2(H2O)6 + H2O

Iduće su množine svih sudionika reakcije. Njih ćeš dobiti ili tako da podijeliš masu tvari s njezinom relativnom molekulskom masom:

n(X) = m(X)/M(X)

ili množenjem volumena i koncentracije otopine:

n(X) = c(X)∙V(otopina)

Da bi došla do dosega (i iskorištenja) reakcije, preostaje ti još podijeliti množine sudionika reakcije s apsolutnim vrijednostima njihovih stehiometrijskih koeficijenata te ih međusobno usporediti. Kako je jedina dvojka u jednadžbi reakcije ona uz amonijak, njegovu množinu trebaš podijeliti s dva, dok ostale ostaju kakve su i bile. Tako dobivene brojke za reaktante predstavljaju najveći mogući doseg za svaku oda tih vrsti, dok za produkt ona predstavlja stvarni doseg reakcije. Kako reakcija zahtijeva da reagiraju svi njezini sudionici, limitirajući reaktant bit će onaj čiji je teoretski doseg najmanji. Da bi dobila iskorištenje reakcije (zadatak to ne traži, što me čudi), preostaje ti još samo podijeliti doseg reakcije s dosegom za limitirajući reaktant.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija