Magnezijevi spojevi mogu se dobiti iz morske vode.Litra morske vode,gustoće 1,024 g/cm3,sadrži 4,176g magnezijeva klorida i 1,668g magnezijeva sulfata.Magnezij se iz morske vode taloži kao magnezijev hidroksid pomoću kalcijeva oksida.a)Koliko je potrebno morske vode i b)kalcijeva oksida da se dobije 1000 kg magnezijeva oksida?

Ime i prezime: Ivona Prćić prcic.ivona@gmail.com

Zadatak ćeš najlakše riješiti tako da iz masenih koncentracija solî izračunaš množinske, a onda ih zbrojiš i tako dobiješ ukupnu množinsku koncentraciju magnezijevih iona. Isto tako, iz mase magnezijevog oksida (provjeri je li to točno napisano, budući da se prije spominje hidroksid) izračunaš njegovu množinu koja je ujedno i množina magnezija u tom spoju. Podijeliš li tu množinu s množinskom koncentracijom, dobit ćeš volumen mora, a pomnožiš li ju s relativnom molekulskom masom kalcijevog oksida, dobit ćeš koliko ti treba kalcijevog oksida. Za slučaj da se (zbog zadane gustoće) traži masa, a ne volumen morske vode, trebaš još pomnožiti volumen mora s njegovom gustoćom.