Dobar dan, Zamolio bih vas ako je moguce da mi pojasnite ovaj zadatak: 1. Upotpuni jednadžbu kemijske reakcije _Fe(s) + ___ ---> _Fe2O3(s) *2 i 3 se nalaze u indeksu

Ime i prezime: Bruno Laktašić brunolaktasic99@gmail.com

Bit će to teško, jer teško da zadatak može biti jednostavniji. U kemijskoj jednadžbi u zadatku nedostaje jedan od reaktanata i svi stehiometrijski koeficijenti. Do identiteta reaktanta doći ćeš pogledaš li od kojih se elemenata sastoji produkt. Kako je jedan od njih dva već zabilježen kao reaktant, jamačno je drugi ujedno i drugi reaktant. Nadam se da ti je poznato da se radi o plinu građenom od dvoatomskih molekula.
Nakon toga preostaje ti još dopisati stehiometrijske koeficijente tj. izjednačiti kemijsku jednadžbu. To radiš tako da sudionicima reakcije dopisuješ takve brojeve da s lijeve i desne strane bude isti broj istovrsnih atoma. Primjerice, ako s desne strane imaš jednu formulsku jedinku željezovog(III) oksida, očito s lijeve strane trebaš imati dva atoma željeza, jer ih upravo toliko ima s desne strane. Slično trebaš učiniti i s kisikom, a ako ispadne da ideš u razlomke (zbog višeatomnih molekula), onda jednostavno sve koeficijente pomnožiš s nazivnikom tog razlomka.

Postoje li i dalje problemi s izjednačavanjem, potraži što ima po arhivi, jer na takva pitanja dosta često odgovaramo.