Molim vas pomozite mi oko ovih zadataka. Pri izgaranju 5,6 L nekog plina dobije se 16,5 L CO2 i 33,6 l vode. Masa litre plina je 1,875g. Odredite molekulsku formulu plina. Izračunajte masu vode koja će nastati potpunim izgaranjem 3,2 grama nekog ugljikovodika u kojem je maseni udio ugljika 75% Puno hvala!

Ime i prezime: Ivan Bišćan ivan.biscan1@gmail.com

Kako je volumen plina proporcionalan (razmjeran) broju molekula, omjeri volumenâ jednaki su omjerima čestica u tim plinovima. Prema tomu, radi li se o ugljikovodiku, iz volumenâ plina i produkata njegova gorenja dobit ćeš direktno njegovu molekulsku formulu:

N(C) = V(CO2)/V(plin)

N(H) = 2∙V(H2O)/V(plin)

Masa reaktanta može ti poslužiti da provjeriš je li prethodni račun bio dobar, uz pretpostavku da se sve skupa zbivalo pri normalnim uvjetima (p = 101325 Pa, T = 298,15 K):

Mr(plin) = m(plin)/n(plin)

= (m(plin)∙R∙T)/(pV(plin))

Kako se čini, autori zadatka su kao temperaturu uzeli 273,15 K, tako da izvornu pretpostavku treba malo prilagoditi.

Drugi se zadatak rješava nešto brže:

m(H2O) = n(H2O)∙M(H2O)

= n(H)∙M(H2O)/2

= m(H)∙M(H2O)/(2∙M(H))

= w(H)∙m(ugljikovodik)∙M(H2O)/(2∙M(H))

= (1 − w(C))∙m(ugljikovodik)∙M(H2O)/(2∙M(H))