Poštovani, imam jedno pitanje vezano uz entalpiju veza. Naime, profesorica nam je zadala zadatak u kojem moramo izračunati udaljenost između atoma u molekulama ugljika s jednostrukom, dvostrukom i trostrukom kovalentnom vezom te entalpiju potrebnu za kidanje veza tih istih molekula. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Ime i prezime: Sara Tušek sara.tusek312@gmail.com

Rado ću ti pomoći postaviš li pitanje.

(Iz onoga što si rekla ne mogu puno zaključiti. Duljine veza ne računaju se tek tako. Njih treba izmjeriti, bilo pomoću kristalografskih, bilo pomoću spektroskopskih metoda. Praktično to znači da u srednjoj školi, koja s takovim instrumentima obično ne raspolaže, moraš brojke jednostavno naći (primjerice u udžbeniku). Isto vrijedi i za energije. Trebaju ti podaci. Pretpostavljam da ih imaš. Što i kako s njima, mogu ti reći tek kad ih i sâm vidim.)