Kako dokazujemo da organska supstanca nije hemijski cista ? Sta je to alkoholno topljenje i kada se koristi ? Koje su to operacije pri prekristalizaciji ? Unapred puno hvala !!

Ime i prezime: Sanja Pavlovic sanjasanjicapavlovic@gmail.com

Prvo je pitanje protivno znanstvenoj metodi i više priliči npr. teologiji. Ono što se ima smisla pitati je radi li se o čistoj supstanci (te onda to ići provjeriti) ili pak koliko u uzorku ima nečistoća. Načinâ na koje se to provjerava ima hrpa i pokrivaju gotovo sve analitičke metode. Tradicionalan (tj. zastario) način, na koji se ovdje vjerojatno cilja, je mjerenje tališta. Nečistoće snizuju talište, tako da se po tomu lako vidi radi li se o čistom uzorku ili ne. No, danas će se čistoća tj. sastav provjeravati NMR-om, HPLC-om ili GC-om, a ponekad i difrakcijom rentgenskog zračenja na prahu.

Ne znam što je alkoholno topljenje, a ne zna ni Google. Toplo preporučam provjeriti svoje izvore.

Kod prekristalizacije prvo trebaš svoj uzorak otopiti u što manje vrijućeg otapala, zatim tu otopinu, ako postoje kakve zaostale krutine, vruću profiltirati (kroz naborani filter-papir). Nakon filtracije čeka se da se otopina ohladi i izluči kristale. Ako se kristali ne pojave, može se njihov rast potaknuti grebanjem, soniciranjem ili zasijavanjem čistim kristalima iste tvari. Nakon što je kristalizacija gotova, kristali se vakuumski otfiltriraju, po potrebi isperu s malo hladnog otapala i konačno osuše.