Dobar dan, molila bih Vas da mi odgovorite na ova pitanja. 1. Koje sve tvari reagiraju s jodom? 2. Kako etanol djeluje na zgnječenu sjemenku oraha? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Antonia antoniakne@gmail.com

S jodom reagira prilično mnoštvo tvari. Karakteristične su ipak reakcije joda s metalima (nastaju jodidi) i nezasićenim organskim spojevima (jod se adira na dvostruke i trostruke veze). Pored spomenutih reakcija, zanimljive su i reakcije joda s drugim nemetalima (svaki je priča za sebe), jodidima (nastaju polijodidi) i amonijakom (nastaje vrlo eksplozivan dušikov trijodid).

Etanol će vjerojatno otopiti neke komponente orahove sjemenke. Koje i koliko, teško je reći jer se radi o nečemu živom, dakle smjesi mnoštva tvari. Ipak, izvjesno je da će etanol iz tog kontakta izaći bogatiji za dosta organskih spojeva.