Kalcij kristalizira u p.c.k sustavu polumjer atoma je 197 pm. Izracunaj duljinu brida,gustocu kalcija i koliko se elementarnih celija nalazi u 1cm3 kalcija?

Ime i prezime: mila govorko

Zapovjedne rečenice završavaju točkom ili uskličnikom, ne upitnikom.

U plošno centriranom kubičnom sustavu najbliži se atomi dotiču uzduž dijagonala ploha, zbog čega će duljina dijagonale biti dvostruko veća od promjera atoma (a četiri puta veća od radijusa). Duljinu brida dobit ćeš pak ako duljinu dijagonale podijeliš s korijenom iz 2, kako to već ide za kvadrate.

Gustoću ćeš dobiti tako da masu elementarne ćelije podijeliš s njezinim volumenom:

ρ(Ca) = m(ćelija)/V(ćelija)

= N(Ca, ćelija)∙ma(Ca)/a3

Masu atoma kalcija dobit ćeš množenjem njegove relativne atomske mase s unificiranom atomskom jedinicom mase, a broj atomâ kalcija u jediničnoj ćeliji možeš naći uz nešto razmišljanja. Atomi se nalaze u uglovima i središtima ploha. Onih koji su u uglovima ima osam, a ćeliji pripadaju jednom svojom osminom, dok ploha ima šest, a atomi koji su u njihovim središtima jediničnoj ćeliji pripadaju jednom svojom polovinom.

Koliko ima elementarnih ćelija u kubičnom centimetru dobit ćeš podijeliš li taj volumen s volumenom ćelije.