Jesu li talište leda i ledište vode jedna te ista temperatura.Obajsni svoj odgovor.

Ime i prezime: Marko Sakal marko.sakal123@gmail.com

Čudno pitanje, tako da ću krenuti s čudnim odgovorom: porazmislimo o tomu što bi bilo da nisu. Imali bismo dvije mogućnosti. Jedna je da se voda ledi pri višoj temperaturi nego što je ona pri kojoj se led tali. To bi značilo da postoji temperaturno područje u kojemu će se voda smrznuti, a led rastaliti. Možeš li zamisliti tako nešto?
Druga je mogućnost da je ledište vode niže od tališta leda. To bi pak značilo da postoji područje gdje ćeš pomiješati vodu i led, a da se niti voda ne smrzne, niti led ne rastali. Događa li se to u stvarnosti?

Da dodatno zakompliciram stvari, pokušaš li mjeriti ledišta i tališta raznih tvari, primijetit ćeš da se ona često ne poklapaju (redovito ispada druga od dvije mogućnosti iz gornjeg odlomka). No, razlog tomu nije to što bi se stvarno radilo o različitim temperaturama, već leži u prirodi slaganja molekula (i iona). Ono što se događa kod taljenja je da se dotad uredno posložene molekule razlete okolo, dok se kod kristalizacije događa obrnuto: dotad lutajuće molekule slažu se u pravilne strukture. I jedan i drugi proces, osim što traže nešto vremena, mogu početi tek kad temperatura prijeđe kritičnu vrijednost. Dok se sustav nalazi u ledištu/talištu, krutina i tekućina su u ravnoteži, što će reći da nijedna neće prevagnuti, tako da se ne događa ništa.