Pozdrav, ne znam kako rijesiti ovaj zadatak U odmjernoj tikvici od 100mL otopina je priređena miješanjem 5.5mL 0.01M HClO4, 2.7mL 0.002M NaOH i 25mL 0.4M slabe kiseline (pKa=4.89) te dopunjena destiliranom vodom do marke. Izračunajte stupanj ionizacije slabe kiseline pri tim uvijetima. a) 0.9% b) 7.2% c) 13.8% d) 23.3% e) 33.4% f) 41.5%. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Marija marija599@hotmail.com

Prvo što trebaš je naći čega je i koliko ostalo nakon reakcije natrijeve lužine i perklorne kiseline. Najbrže ćeš do odgovora doći izračunaš li i usporediš njihove množine, do kojih možeš doći preko volumenâ i koncentracija:

n(X) = c(X)∙V(X)

Kako spomenute tvari reagiraju u omjeru 1:1:

HClO4 + NaOH → NaClO4 + H2O

za izračunavanje suviška trebaš samo oduzeti manju množinu od veće.

Nakon što to izračunaš (ako brojke u zadatku nisu krive, a ti dobro radiš, trebalo bi ispasti da ostane 0,0496 mmol perklorne kiseline), možeš krenuti u računanje stupnja disocijacije slabe kiseline. Za to ti treba jednadžba disocijacije:

HA ⇌ H+ + A

te izraz za konstantu ravnoteže:

Ka = [H+][A]/[HA]

= (c(HClO4) + [A])[A]/(c(HA) ‒ A])

Dobiveni izraz kvadratna je jednadžba koju ne bi trebalo biti teško riješiti, a čije je rješenje (zapravo su dva, ali jedno je negativno i time očito neprimjenjivo za ovaj zadatak) koncentracija hidroliziralih molekula kiselina HA. Podijeliš li tu koncentraciju s koncentracijom kiseline u konačnoj otopini (četvrtina one početne, budući da se 25 mL razređuje na 100 mL), dobit ćeš konačno stupanj disocijacije.
Moj prolet kroz zadatak dao je 1,1 %, što je blizu 0,9 %, ali ne i jednako ponuđenom rješenju. Moguće je da sam negdje pogriješio, ali isto je tako moguće i da zadatak nije dobro prepisan, ili da su se autori negdje zabunili. NKako bilo, nemam namjeru baviti se greškoslovljem.