Molim vas ako mi neko može reči vezano za vodeno staklo kako ga možemo održati u plastolikom stanju a povezano je sa vatrostalnim pijeskom i hermetički zapakovano. naime šta se dešava da nakon određenog perioda ta masa stegne (sčvrsne), a želim da ostane plastolika mekanana. unaprijed hvala

Ime i prezime: Edin Habibović edinh603@gmail.com

Ne mogu reći da posve razumijem pitanje. Vodeno staklo odnosno natrijev silikat možeš imati kao krutinu ili otopinu. Krutina može stajati neograničeno dugo, dok je otopina (dosta viskozna tekućina) podložna reagiranju skoro sa svačim što završi u otopini te taloženju u obliku silicijevih kiselina i njihovih soli.
Ako je ovo što spominješ smjesa, onda ti je najmudrije sastojke čuvati zasebno te ih pomiješati kad trebaš. Stezanje nakon nekog vremena, čak i ako je smjesa posve izolirana od okoline, navlači na zaključak da se steže zbog pijeska. To bi značilo da miješanjem s pijeskom ne možeš dobiti trajno mekanu smjesu. Eventualno bi se moglo smjesu spraviti u frižider ili zamrzivač kako bi se neželjena promjena usporila.