Molim vas, možete li mi objasniti koja je razlika između porfirina i protoporfirina? I zašto se pri prelasku protoporfinogena u protoporfirin, kada dolazi do oksidacije metilenskih u metinske skupine otpusta samo 6 vodikovih iona, a ne 8, jer bi se za nastanak svake dvostruke veze trebala otpustiti 2 vodikova iona? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tina Plantar tinna17@net.hr

Porfirini su grupa organskih spojeva koje karakterizira porfinska jezgra. Među njih spadaju i protoporfirini koji su predmetak "proto-" vjerojatno dobili jer su prekursori za mnoge biološki važne spojeve poput hema, citokromâ ili klorofilâ (koji su svi odreda metalni kompleksi porfirinâ).

Ako četiri skupine –CH2– prelaze u –CH=, onda bi trebala biti otpuštena četiri vodikova atoma, a ne osam njih. Međutim, pogledaš li reakcijsku shemu, primijetit ćeš da se vodikovi atomi maknu i s dvaju dušikovih atoma, što daje konačnih šest. Isto tako, možeš prebrojati dvostruke veze u reaktantu i produktu te primijetiti da im je broj porastao s osam na jedanaest, što daje tri nove odnosno šest vodikovih atoma manje.