Možete mi molim Vas reći koje su tvari prirodnog ili prirodnog i umjetnog podrijetla: guma, staklo, drvo, svila, najlon, glina, limunska kiselina, ugljen, kisik, porculan, kremen, poliester, željezo, dizelsko gorivo, zlato, mramor, cement. Hvala!

Ime i prezime: Katarina Crnković kcrnkovic888@yahoo.com

Za početak, ljudi nisu stvorili Svemir, tako da je apsolutno sve što vidimo oko sebe prirodnog porijekla, samo manje ili više obrađeno. Isto tako, mnoge materijale koje nalazimo u prirodi kao takve sposobni smo i sami napraviti u laboratorijima ili tvornicama. Osobito zanimljiv primjer su dijamanti, koji su nekad bili skup i teško dostupan materijal, a danas ih se godišnje proizvodi oko tisuću tona. Naravno, dragulji su i dalje skupi, ali za to više nema smislenih razloga.
Hoćemo li neki materijal koristiti onakav kakav nalazimo u prirodi, ili ćemo ga praviti od drugih materijala (koje opet nalazimo u prirodi), ovisi u prvom redu o tomu što nam je jednostavnije. Dijamante se i dalje kopa jer se "prirodni" prodaju skuplje. Glinu nitko neće proizvoditi u laboratoriju, osim ako se ne radi o kakvoj umjetnoj glini vrlo specifičnih svojstava, jer je ima posvuda. Nafta i njezini derivati su pak druga priča. Iako danas goriva uglavnom crpimo iz zemlje, moderna se znanost intenzivno bavi time kako pronaći nova, jer postoji mogućnost da će se u nekom času sva nalazišta nafte iscrpiti.

Ukratko, to je pitanje za promišljanje i, moguće, istraživanje, ne da samo razvrstaš tvari u dvije kategorije. Umjesto da ti napišem što kamo spada, predlažem da o svakoj tvari pokušaš pronaći gdje se i kako dobiva te sama zaključiš pripada li više onima prirodnima ili pak umjetnima. O mnogima od njih pisalo se i ovdje.