Kako je moguće da je filtar-kava homogena smjesa ako se u njoj nista ne otapa,a prema definiciji udžbenika iz osonovne skole(Lukić,ŠK)ona mora biti homogena ako imamo otopljenu tvar ili otapalo?

Ime i prezime: Ivan Kovačević ledakuzik63@gmail.com

Cijelo mi tvoje pitanje ne štima. Kako nemam pri ruci taj, zapravo nikakav udžbenik kemije, moram se osloniti na ono što vidim i znam. Prvo definicija: homogena je ona smjesa kod koje je sastav jednoličan u svakom dijelu te smjese. Jasno, to "u svakom" ide do veličina od nekoliko desetaka nanometara, jer toliko budu velike najgolemije od molekula. Kod otopina je razmjerno lako ustanoviti jesu li otopine, ili pak nešto heterogeno, i to tako da ih pogledamo, Ako u njima vidimo išta osim tekućine, radi se o nečemu heterogenom. Kava je crna, odnosno tamnosmeđa, iz čega nije teško zaključiti da u njoj ima nečega (nasuprot tvojoj tvrdnji da se u njoj ništa ne otapa). Ako je pak ta voda prvo prošla kroz nekakav filter, očito nije pokupila ništa osim onoga što se u vodi otapa. Te su informacije dovoljne da se zaključi da se radi o homogenoj smjesi.

Ako ti i dalje nije jasno, pokušaj postaviti pitanje tako da ga i ja razumijem.