Možete li riješit ovaj zadatak. Spaljivanjem 12.34g organskog spoja dobije se 23.59g CO2 i 14.58g H2O.Relativna molekulska masa spoja je 46.Odredi empirijsku i molekulsku formulu.

Ime i prezime: Karlo Elblinger karlo.elblinger@gmail.com

Ako znaš molekulsku masu spoja, kao i njegovu relativnu molekulsku masu, možeš izračunati kolika je bila množina uzorka tako da te dvije mase podijeliš:

n(X) = m(X)/M(X)

Isto to možeš napraviti i s masama ugljikovog dioksida i vode, iz kojih ćeš potom izračunati kolike su bile množine ugljika i vodika u uzorku tog spoja. Omjer množine elementa u uzorku te množine samog spoja jednak je broju atoma tog elementa u formulskoj jedinki tog spoja.
Kako u zadatku nije mnogo rečeno o sastavu spoja, očito se radi ili o ugljikovodiku, ili spoj pored ugljika i vodika sadrži i kisik. Ima li kisika i koliko, odredit ćeš ako pozbrajaš relativne atomske mase atomâ za koje već znaš da čine formulsku jedinku spoja. Kad to učiniš, ukupna će relativna molekulska masa ili biti jednaka onoj u zadatku, ili manja za određeni broj. Ako je manja za šesnaest, očito fali jedan kisikov atom, ako je manja za trideset i dva, fale dva, a za četrdeset i osam ne može biti jer bi to bilo više od relativne molekulske mase samog spoja.
Što se empirijske formule tiče, ako već imaš molekulsku, trebaš samo naći koji je najveći broj s kojim su djeljivi brojevi svih vrsta atoma u spoju (najveći zajednički djelitelj). Ako je to jedan, onda su molekulska i empirijska formula identične. Ako je neki drugi, onda ćeš empirijsku formulu dobiti tako da s tim brojem podijeliš sve ostale. Primjerice, formula etana je C2H6. Kako su 2 i 6 djeljivi s 2, empirijska formula bit će CH3.
Općenito, krećeš li od masenih udjela elemenata u nekom spoju (to se može i u ovom zadatku, izračunaš li iz masa ugljikovog dioksida i vode mase ugljika i vodika, a onda njih podijeliš s masom uzorka te tako dobiješ pripadne masene udjele), empirijska će formula proizaći iz višestrukog omjera:

N(A) : N(B) : N(C) ... =

= w(A)/Ar(A) : w(B)/Ar(B) : w(C)/Ar(C) ...

gdje su s N označene brojčane količine elemenata u spoju, s w njihovi maseni u spoju, a s Ar njihove relativne atomske mase.