pozdrav! imam problema sa nekim zadatcima iz kemije, pa sam htjela potražiti vašu pomoć. znaci: Napiši kemijske formule kalcijeva hidroksida, vapnene vode, živog vapna i gašenog vapna uz pripadajuće oznake za agregacijska stanja pri normalnom atmosferskom tlaku i sobnoj temperaturi. to je prvi zadatak drugi je: izračunaj relativnu molekulsku masu gipsa. Hvala vam na pomoći ako uspijete! hehe pozdrav!

Ime i prezime: Ivona Kubala ivona.kubala@gmail.com

Formule su, ne nužno po redu: Ca(OH)2(s), CaO(s), Ca(OH)2(s), Ca(OH)2(aq). Nadam se da ćeš uspjeti prepoznati što je što.

Relativne molekulske mase računaju se tako da pozbrajaš relativne atomske svih atoma koji čine formulsku jedinku određene tvari. U slučaju gipsa, čija je formula CaSO4(H2O)2, formulsku jedinku čine jedan atom kalcija, jedan atom sumpora, šest atoma kisika i četiri atoma vodika. Nadam se da ćeš uspjeti pozbrajati njihove relativne atomske mase (i da ćeš uspjeti naći ih u tablici kemijskih elemenata).