Što se dogodi i zašto kada u otopinu aluminijevog iona ubacite komadić bakra.Proces prikažite jednadžbom.

Ime i prezime: Ivona Prćić prcic.ivona@gmail.com

Ovako postavljeno pitanje teško može dobiti suvisao odgovor. Za početak, "otopina aluminijevog iona" doslovno znači da u nekoj otopini imaš jedan jedini aluminijev ion. Ta je količina posve beznačajna za bilo kakve praktične primjene. Ako misliš na jako mnogo njih, pojavljuje se drugi problem: ono što se otapa jesu soli, ne samo ioni jednog metala. Ako je identitet nemetalnih iona zanemaren jer npr. nije bitan za zadatak, to onda treba tako i napisati (npr. "otopina neke aluminijeve soli, ili "otopina koja sadrži aluminijeve ione").
Konačno, ako se mislilo na reakciju aluminijevih iona s metalnim bakrom, pogledaj u kakvu tablicu redukcijskih elektrodnih potencijala i nađi koji je od dvaju metala bolji oksidans (onaj s većim redukcijskim potencijalom). Iz toga bi trebalo biti lako zaključiti hoće li se u takvom sustavu išta događati.