Zašto je temperatura vrelišta vode viša od temperature vrelišta fluorovodika?

Ime i prezime: Ivona Prćić prcic.ivona@gmail.com

Tražiti sličnosti i razlike među fizikalnim svojstvima različitih kemijskih spojeva to je lakše što su oni sličniji. Vodi i fluorovodiku zajedničko je to da su hidridi dvaju izrazito elektronegativnih nemetala. Razlikuju se pak po veličini molekula tj. broju atomâ u njima.
Vodikova veza u fluorovodiku spada među najjače vodikove veze uopće, premda ona između molekula vode ne zaostaje puno. S druge strane, molekule vode mogu tvoriti više vodikovih veza od molekula fluorovodika. Očito dovoljno da se nadoknadi ona prva razlika.

P. S. Vrelište vode jest temperatura, tako da je temperatura vrelišta u biti temperatura temperature, pojam smislen možda tek u nekim uskim područjima postmoderne filozofije.