Kojim bi postupkom razdvojili prah kalcijeva karbonata iz smjese s kristalićima natrijeva klorida i ZAŠT0?Hvala i pozdrav!

Ime i prezime: Zdravko Ivić djordjegrozdanic5@gmail.com

Ako su kristalići dovoljno krupni, a prah dovoljno sitan, uzeo bih sito. Ako nisu, onda treba prisjetiti se da jedna od tih dviju soli jest topljiva u vodi, a druga nije, te tu razliku praktično iskoristiti. Kako, to si vjerojatno čuo na nastavi, a jamačno piše i u udžbeniku kemije.
Općenito se razdvajanje smjesa svodi na to da se nađe neko fizikalno svojstvo po kojemu se komponente bitno razlikuju, a koje se može povezati s promjenama agregacijskih stanja ili čak kretanjem materijala. Koja su svojstva tvarî, to si učio, ali ne trebaš se time ograničiti, premda je korisno početi baš od onih koja se spominju u udžbeniku, budući da se upravo ona najčešće koriste u razdvajanju (osim onoga s magnetom koje sam u praksi vidio tek jednom).