ima li koja druga biljka u pustinji osim kaktusa? molim odg.... plizz

Ime i prezime: paulina brnic paulinabrnic@net.hr

Odgovaram u skladu s uvjerenjem da je biologija primijenjena kemija i činjenicom da je život kemijski fenomen.

Prije četiri mjeseca bio sam u pustinji punoj svakojakog raslinja, ali nije bilo nijednog kaktusa. Pustinja se zove Negev i nalazi se na jugu Izraela. Slično bih doživio i da sam bio u Sahari ili Arapskoj pustinji, jer kaktusi su tipični za Amerike. U Starom svijetu postoji tek jedna vrsta vrsta kaktusâ i ta uopće ne raste u pustinjama, nego po drveću (takove se biljke zovu epifitima). K tomu, nije poznato kako je ta biljka dospjela iz Amerikâ u Aziju i Afriku.

Kaktusi nisu jedine biljke koje su se prilagodile suši. Ima ih zapravo prilično puno, toliko da neću ni pokušati napbrajati. Jedna osobito čudna pustinjska biljka je velvičija, nazvana po austrijskom prirodoslovcu slovenskih korijena, Friedrichu Welwitschu (Velbič). Čudna jer se radi o srodniku crnogoričnog drveća koji nije stablo i jer su sve druge takve biljke još davno izumrle.