Imam jedno pitanje na koje ne mogu pronaći odgovor. U školi smo radili pokus zagrijavanje amonijeva dikromata i dobili smo neki zeleni prah. Molim Vas da mi napišete kemijsku formulu tog praha i jednadžbu kemijske reakcije. I molim Vas ako bi to moglo biti što prije. Puno hvala!

Ime i prezime: Noa Sečan n.secan853@gmail.com

 


Kad kažeš "što prije", čujem "to mi je za zadaću", što me ne motivira da odgovorim, barem ne direktno, jer bih time išao suprotiva svrsi domaće zadaće tj. ne bih ti pomogao da nešto naučiš.

Krenimo od onoga što si vidio: hrpica nečega narančastog dotaknuta je nečim vrućim, najvjerojatnije užarenom žicom, nakon čega je krenula burna reakcija u kojoj se kao u vulkanskoj erupciji pojavila hrpa zelene tvari, puno voluminoznije od one s kojom se krenulo. To što je reakcija burna daje naslutiti da se radi o nekakvom raspadu, dok je dojam povećanja volumena obično vezan za reakcije u kojima nastaju plinovi. Zelena boja produkta pak znači da se vrlo vjerojatno radi o spoju kroma, budući da ostali elementi u početnoj tvari, dušik, kisik i vodik, sami po sebi ne prave obojenih spojeva.
Znači, znaš da je nastalo nešto kromovo i da su se oslobodili nekakvi plinovi, a možeš reći i da su produkti vjerojatno jednostavnije tvari od reaktanata. Ostaje kombinirati ono što imaš. Krećeš, naravno, od formule početne tvari: (NH4)2Cr2O7. Ono što je nastalo, nastalo je sigurno od te tvari, a moguće je da je i zrak nekako sudjelovao u reakciji. Međutim, kako u zraku imaš iste elemente kao i u početnom materijalu, to nije osobitno korisna informacija. Zelena boja govori da se vjerojatno radi o nekom kromovom(III) spoju, dok se između hidrida, nitrida, hidroksida, nitrata i oksida ne bi trebalo biti teško odlučiti za oksid. Hidrid bi izgorio, baš kao i nitrid, hidroksid se pri visokim temperaturama raspada na vodu i oksid, a nitrati općenito nisu stabilni kad ih se grije.
Ostaju još plinovi, a na raspolaganju imaš kisik, vodik i dušik. Tu možeš na eliminaciju. Svo troje skupa daje jako nestabilne spojeve. Dušik i vodik tvore amonijak koji ima vrlo karakterističan miris. Isto vrijedi i za dušikove okside. Kisik i vodik pak tvore i vodu, a dušik je jedna od najstabilnijih elementarnih tvari. Time bi mogućnosti za kandidate bile manje-više riješene što ostavlja još samo jednadžbu. Ako njezino izjednačavanje nikako ne ide, možeš ju naći u jednom starom pitanju, isto o raspadu amonijevog dikromata. Pitanje, naravno, možeš naći pomoću tražilice, baš kao što sam i ja.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija