Pozdrav. Imam problema sa koenzimima, najvise flavoproteinskim. U knjigama pise da je FAD prijenosnik elektrona, ali u reduciranom obliku pisemo ga FADH2. Znaci li to da on prilikom redukcije uz elektrone isto tako prihvaca i dva iona vodika? Ovo me zbunilo zbog jedne reakcije oksidacije masnih kiselina katalizirane acil-CoA-oksidazom u peroksisomima. Naime O2 se reducira i prelazi u H202 uz istovremeni prijelaz FADH2 u FAD, znaci li to da je ovdje FADH2 donor i elektrona i vodikovih iona? I jos jedno pitanje, kada se kaze da netko prima odnosno otpusta proton, misli li se tu na prihvacanje odnosno doniranje vodikovog iona? Znam da imam puno pitanja, ali molim Vas da mi pomognete. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tina Plantar tinna17@net.hr

Ukratko, elektroni su u ovoj priči bitniji, jer ih je teže seljakati s molekule na molekulu. Kako se biokemija zbiva u vodi, protoni su lako dostupni i njihovi će se prelasci s molekule na molekulu zbivati jako brzo i često neovisno o enzimima. Izuzeci su slučajevi poput katalitičke trijade, gdje prostorni raspored donorâ i akceptorâ vodikovih veza omogućuje da neke funkcionalne skupine pokažu veću ili manju kiselost od one koju bi imale u posve vodenom okruženju. Dakle, FAD se oksidira ili reducira, a protoniranje slijedi kiselost odnosno bazičnost molekulskih vrsti. Kako točno što ide (jer dolasci i odlasci protona jesu sastavni dio reakcijskog mehanizma), sigurno ćeš naći u kakvom udžbeniku biokemije.
Proton jest vodikov kation (postoje i vodikovi anioni) i, ako smo u kemiji, misli se baš na to. Međutim, kako procij nije jedini vodikov izotop, postoji i točnije ime, hidron, koje obuhvaća i protone i deuterone i tritone tj. sve vodikove katione kojih ima u prirodi.