Kako zataliti epruvetu kako bi obavio subliminaciju joda?

Ime i prezime: Tino Mihael Posedi massivecoresteam@gmail.com

Nisam nikad zataljivao epruvetu (samo razmjerno male cjevčice), tako da mi prvo pada na pamet kako izbjeći taj posao. Ako je jod na dnu epruvete i ako dovoljno oprezno griješ samo dno, vjerojatno će kristali nastati nešto više, a da jod ne napusti epruvetu. Da budeš sigurniji, možeš i dio epruvete omotati vatom koju onda natopiš acetonom, tako da se taj dio pošteno ohladi i posluži kao mjesto gdje će se jod opet pretvoriti u krutinu.
Ako je cilj baš zataljena epruveta, onda je najmudrije epruvetu pričvrstiti za dno i žariti nekoliko centimetara od vrha. Kad primijetiš da je staklo počelo mekšati (to bude nakon što plamen počne dobivati žutu boju), kvačicom ili tako nečim uhvatiš otvoreni kraj, razvučeš ga i onda zavrneš, tako da se zatvori. Vjerojatno neće izgledati lijepo, ali za ljepotu je bolje početi s dvije epruvete, zažariti ih te im spojiti otvore.