Kako preračunati volumni udio u maseni udio? Imam otopinu u kojoj je vulumni udio vodik peroksida 50%. Koliki je maseni udio vodik peroksida?

Ime i prezime: željka

Na prvi dio pitanja nije nimalo jednostavno odgovoriti. Naime, volumni udjel sastojka u smjesi definira se kao omjer volumena promatranog sastojka i zbroja volumena svih sastojaka smjese prije miješanja. Problem je u tome što volumen smjese u većini slučajeva nije jednak zbroju volumena sastojaka smjese prije miješanja, što dosta komplicira račun. Zato ću preskočiti prvi, općenit dio pitanja, i odmah prijeći na drugi, konkretan dio.

Što se drugog dijela tiče, osim navedenih podataka, trebat će nam još i dva dodatna podatka. Konkretno, trebat će nam podatak o gustoći vode (ona iznosi približno 1,00 g/mL) i gustoći čistoga vodikova peroksida (ona iznosi 1,45 g/mL, a taj se podatak može pronaći primjerice u dobrom starom Priručniku za kemičare Dragutina Kolbaha na stranici 61 ili u Wikipediji ovdje).

Maseni udjel vodikova peroksida jednak je, po definiciji:

wH2O2 = mH2O2 / (mH2O2 + mH2O)

To je, nadalje, jednako:

= VH2O2ρH2O2 / (VH2O2ρH2O2 + VH2OρH2O).

Budući da je zadano da je volumni udjel vodikova peroksida jednak 50 %, to su volumeni vodikova peroksida i vode prije miješanja bili jednaki (VH2O2 = VH2O), pa možemo dalje pisati:

= VH2O2ρH2O2 / VH2O2 (ρH2O2 + ρH2O)

= ρH2O2 / (ρH2O2 + ρH2O)

= 1,45 g/mL / (1,45 g/mL + 1,00 g/mL)

= 1,45 g/mL / 2,45 g/mL

= 0,59 = 59 %.

Dakle, volumnom udjelu vodikova peroksida od 50 % odgovara maseni udjel vodikova peroksida od 59 %.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr