Zanima me kako da odredim broj razmjenjenih elektrona(z)?

Ime i prezime: Marko Lindic

Pretpostavljam da se radi o nekakvoj elektrokemiji ili redukcijsko-oksidacijskoj jednadžbi. U prvom slučaju elektrone imaš u parcijalnim jednadžbama, a isto tako i u drugom, ako jednadžbu sâm izjednačiš. Gledaš li izjednačenu jednadžbu, broj izmjenjenih elektrona jednak je promjeni oksidacijskih stanja svih reaktanata koji se ili reduciraju, ili oksidiraju pomnoženoj s pripadnim stehiometrijskim koeficijentima. Primjerice, imaš li elektrolizu otopine bakrovog(II) sulfata:

2 CuSO4 + 2 H2O → 2 Cu + 2 H2SO4 + O2

možeš primijetiti da se bakar reducira iz stanja +II u nulu, što će reći da svaki atom bakra primi dva elektrona. Kako jedinična promjena obuhvaća dva atoma bakra, to se u njoj izmijene četiri elektrona. Međutim, za elektrokemijske račune bitno ti je koliko elektrona ide po jedinkama vrsti koje se oksidiraju ili reduciraju.