Dobar dan, Hitno mi treba Vaša pomoć. Naime, molim Vas ako bi mi mogli dati ideju za pokus koji bi trebala izvesti u razredu. Radi se o tome da bih trebala izdvojiti neki ionski spoj iz vode ili tla, pa Vas molim ako bi mi mogli pomoći. Hvala unaprijed i srdačan pozdrav.

Ime i prezime: Rea Zeko rea.zeko@gmail.com

 


Dopada mi se ideja, ali posao nipošto nije trivijalan, osim ako ti nije dovoljno izdvojiti bilo koji spoj. Primjerice, možeš u lonac naliti malo vodovodne vode i jednostavno vodu zagrijati do vrenja. Ako je voda tvrda, pojavit će se talog kalcijevog karbonata, dosta tipičnog ionskog spoja. Da se radi baš o kalcijevom karbonatu, možeš pokazati tako da talog skupiš i osušiš te mu potom dodaš klorovodične kiseline. Mjehurići plina kiselkastog mirisa trebali bi biti jasnim znakom da se radi o nekoj karbonatnoj soli. Uzmeš li sad tu otopinu i dodaš joj otopine natrijevog karbonata, trebao bi opet nastati bijeli talog kalcijevog karbonata. Naravno, netko bi sad mogao prigovoriti i da je tu bila i hrpa magnezijevog karbonata...
Što se tla tiče, posao se može svesti na onaj s vodom, ako živiš na vapnenačkom terenu, a može biti i kompliciraniji. Za početak, uzorak tla moraš razmutiti u destiliranoj vodi i onda tu otopinu dobro profiltrirati, tako da opet imaš bistru tekućinu. S obzirom na to da se u tlu lako može naći željeza, koje lako može biti hrđa, nije nemoguće da će filtracija na običnim filtrima uvijek dati nešto mutno. Jednom kad imaš tekućinu, preostaje ti upariti ju i vidjeti ostaje li išta iza nje. Što ostaje, ovisi jako o tomu odakle ti zemlja.
Ideja da izdvojiš neki ionski spoj ima pak jednu manu koju dosad nisam spomenuo: kad se nalaze u otopini, ione ništa ne povezuje. Otopina ionâ nije otopina soli, iako se dobiva otapanjem soli. Zato je puno smislenije govoriti o ionima u tlu ili vodi, negoli o konkretnim spojevima. Pogledaš li u kakvu tablicu sastava tla ili vode, stvarno ćeš naći samo ione ili elemente, nikad soli.
Tvoj bi se pak pokus shodno tomu mogao prevesti u dokazivanje pojedinih ionskih vrsta u tlu ili vodi. A to je malo složeniji posao od toga da u razredu napraviš pokus. Ono s vodom će najvjerojatnije ići, a ono što se još može izvesti je da pokušaš dokazati željezo tako da uzorak tla, umjesto u vodi, razmutiš u octu, ili čak octenoj esenciji, i onda gledaš je li otopina pocrvenjela.

Javi ako što od ovoga pokušaš. Zanima me funkcionira li, jer sâm tako nešto nisam još radio.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija