Pozdrav! Namjeravam pisati maturalni rad o krunastim eterima, i htio bih iz zanimanja pitati dvije stvari: a) koji je do danas najveći priređeni krunasti eter? b) je li do danas otkrivena neka vrsta spojeva koji kompleksiraju anione (na isti ili sličan nacin kako krunasti eteri kompleksiranju katione alkalijskih metala)?

Ime i prezime: Dario Bistrička dariobit@net.hr

Ono što sam našao brzim pregledom literature ide do spojeva s po 20 kisikovih atoma (znači makrociklički spojevi formule -(CH2CH2O)20-), ali vjerojatno ima i većih, jer krunastih etera, kao i srodnih spojeva, ima svakakvih, a sama njihova veličina nije ono zbog čega je Pedersen s još dvojicom dobio Nobelovu nagradu.

Što se tiče anionskih receptora, itekako ih ima. Najjednostavnije je kisikove atome zamijeniti dušikovima, jer oni na sebi nose dodatni vodikov atom, preko kojega onda mogu tvoriti vodikove veze s anionima. Doduše, cikleni i ciklami prvenstveno su poznati po koordinaciji kationâ prijelaznih metala, a ne vezanju aniona, iako će se kloridi, fluoridi ili bromidi dosta rado vezati za neke od njih.
Nešto složeniji, ali zato zanimljiviji put je napraviti molekulu koja će koordinirati i anion i kation, tj. ionski par (ili trojku, ili još više njih). To se može izvesti ili tako da dio molekule veže anion, a dio kation, ili tako da se jedan ion veže na receptor, a drugi na prethodni ion. Istraživanja takvih receptora su, koliko mi je poznato, i dalje prilično intenzivna, kao i potraga za novim anionskim receptorima.

Uglavnom, tema je ogromna i nisam s ovih par rečenica izveo ni pošteni uvod. Zanima li te više o toj temi (pored ova dva odgovora), ili ako ti bude trebala kakva teže dostupna literatura (engleska Wikipedia je prilično korisna, jer članci obično sadrže i prijedloge što dalje čitati, ali često to budu srednjoškolcima nedostupni znanstveni radovi), javi se opet.

(A neću se buniti niti ako tkogod dopuni moj kratak odgovor.)