molim VAS DA MI KAZETE GDJE MOGU NABAVITI MANGAN CETRI OKSID, TREBAM KUCI NAPRAVITI POKUS ZA BRZINU REKACIJE, HVALA I POZDRAV!

Ime i prezime: ela šeremet amir.seremet@st.t-com.hr

MOLIM DA, AKO BUDEŠ IMALA KAKVIH DRUGIH PITANJA, NE PIŠEŠ SAMO VELIKIM SLOVIMA!

INAČE ĆU JA PISATI JOŠ VEĆIMA.

Tako, a sad pitanju. Koliko mi je poznato, manganov dioksid nećeš naći u slobodnoj prodaji, ali ne vidim zašto ne bi jednostavno zamolila nastavnika kemije da ti dade malo. Nije da ga treba puno za katalizu (pretpostavljam raspada vodikovog peroksida). Ako to ne ide, možeš skoknuti do kakve apoteke pa kupiti kalijevog permanganata. Radi manje više isto što i manganov dioksid. Ako pak baš mora biti manganov dioksid, možeš i otvoriti kakvu klasičnu bateriju i izvaditi crni prašak oko grafitne elektrode. Po sastavu je to uglavnom smjesa ugljena, amonijevog klorida i manganovog dioksida, tako da ga možeš uzeti i kakav jest, ili pak razmutiti u malo vode pa otfiltirati i osušiti talog (da se riješiš barem topljivih nečistoća). A možeš i uzeti kalijev permanganat, otopiti ga u vodi s nešto npr. kristalne sode (da bude lužnato) i reducirati nečime što će stati na dioksidu. Toluen je prvo što mi pada na pamet, ali možda bi i kuhinjski šećer mogao biti od pomoći. Jednom kad imaš crnosmeđi talog, slijedi opet filtracija pa sušenje.