Za koliko će se povisiti temperatura vode,ako jedan kilogram vode zagrijavamo toplinom koja se oslobodila pri izgaranju 2 dm3 butana,C4H10? Volumen butana izmjeren je pri tlkau od 1 bar i temperaturi od 25 °C.

Ime i prezime: Dunja Stanković dunja1998@outlook.com

Pretpostaviš li da će sva toplina prijeći u vodu (što se u stvarnom svijetu baš i ne događa), zadatak ćeš riješiti tako da prvo izračunaš kolika je ta toplina, a onda iz nje i toplinskog kapaciteta vode izračunaš promjenu temperature. Toplina koja će prijeći u vodu jednaka je umnošku entalpije izgaranja butana i njegove množine:

Q = − ΔcH(C4H10n(C4H10)

(minus jer se entalpija odnosi na sustav koji se mijenja (gorući plin), dok će toplina ići u drugi sustav tj. vodu)

a promjena temperature toplini podijeljenoj s masom vode i njezinim toplinskim kapacitetom:

Δt = Q/(m(H2O)·c(H2O))

Vrijednosti entalpije izgaranje i toplinskog kapaciteta vode ne bi trebalo biti teško naći, a još ljepše bi bilo kad bi ih dao autor zadatka.