Nazivi kameno doba,željezno doba i brončano doba odraz su čovjekove ovisnosti o Zemljinoj kori.Možeš li naći ime prikladno za današnje doba?

Ime i prezime: Danijela Rebic rcolumn@gmail.com

Nije mi posve jasno kako to prođe recenziju (pretpostavljam da je zadatak iz knjige ili radne bilježnice), ali pitanje je prilično bedasto. Spomenuta imena odražavaju tehnologiju odnosno materijale koji su se u određena doba koristili, dok je "ovisnost o Zemljinoj kori" termin od kojeg mi se grče čeoni režnjevi. Naravno da ovisimo o njoj, kad tamo živimo. Vrijedi to za sve živo, pa čak i morsko jer su mnogi građevni materijali života u nekom času isto bili dijelom Zemljine kore, a za nas je vrijedilo i dok još nismo ni kamenje koristili.

No, da se vratim pitanju. Svrha domaće zadaće nije da ju doneseš u školu i predaš nastavniku, nego da nešto naučiš. A ovo je pitanje upravo takve naravi. Pogledaj oko sebe. Od čega su napravljeni predmeti koje koristiš? Za koje bi rekla da su tehnološki najnapredniji? Od čega je napravljen tvoj mobitel, od čega kompjuter na kojemu si poslala pitanje na E-školu? Koji bi njihovi dijelovi uredno mogli biti i npr. drveni, a da naprave i dalje rade? Odakle dolazi struja? Što pokreće automobile? Danas postoji jako mnogo različitih materijala koje koristimo. Postoje li neki od njih koji su manje ili više bitni? Može li se za neki materijal reći da je danas dominantan?

Uspiješ li (sebi) odgovoriti barem na neka od ovih pitanja, imat ćeš puno bolju zadaću, nego da samo napišeš jednu ili dvije riječi.