Empirijska formula nekog ugljikohidrata je CH2. Gustoća ispitivnog ugljikohidrata je 14x veća od gustoće pri istim uvjetima. Koja je relativna molekulska masa ugljikohidrata.

Ime i prezime: Martin Đunđek lucija.dundek@gmail.com

U tekstu ovog zadatka postoje najmanje dvije grube pogreške zbog kojih ga nije moguće riješiti ovako kako je postavljen.

Prvo, empirijska formula nekog ugljikohidrata nikako ne može biti CH2 jer su ugljikohidrati spojevi ugljika, vodika i kisika, a spoj empirijske formule CH2 očito je spoj samo ugljika i vodika. Prema tome, trebalo je pisati ili "Empirijska formula nekog ugljikovodika je CH2", ili nešto tipa "Empirijska formula nekog ugljikohidrata je CH2O", eventualno s drugačijim brojevima u donjim indeksima.

Drugo, u zadatku nije rečeno od čega je gustoća ispitivanog spoja veća četrnaest puta; trebalo je pisati npr. "Gustoća ... je 14 puta veća od gustoće vodika pri istim uvjetima" ili "Gustoća ... je 14 puta veća od gustoće zraka pri istim uvjetima" ili nešto slično.

Ako bih se išao baviti nagađanjem, rekao bih da na sva tri mjesta u zadatku umjesto riječi ugljikohidrata treba stajati ugljikovodika, te da u rečenici "Empirijska formula ..." nedostaje riječ vodika, no ja se neću baviti nagađanjima, nego ću te zamoliti da provjeriš tekst zadatka i da nam se javiš ponovno s ispravljenim pitanjem.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr