Pozdrav! Zašto kada se zagrijava nitratna kiselina i bakar laboratorijska čaša mora biti pokrivena satnim stakalcem i zašto se zagrijava na grijačoj peći, a ne na plameniku? Znam da se pokus izvodi u digestoru jer bakar kada reagira s razrijeđenom nitratnom kiselinom nastaje otrovan plin dušikov(II) oksid. Da li se onda zbog tog plina stavlja satno stakalce?

Ime i prezime: Kristina Franjić kristina.franj@gmail.com

Nisam još čuo za satno stakalce koje bi hermetički zatvorilo čašu, tako da plinovi ne mogu van, ali zato sam vidio da otapanje metalâ u kiselinama može biti dovoljno burno da smjesa prska okolo. Nezgodno ako se radi o kakvoj jakoj i vreloj kiselini.
Dušikov(II) oksid odmah prelazi u dušikov(IV) oksid, ali svejedno je nezgodan nađe li se u plućima, premda ne toliko kao otrov, koliko kao nešto što će u reakciji s vodom i kisikom dati dušičnu kiselinu. To opravdava upotrebu digestora.
Upotrebu električne grijalice namjesto plamena u ovom slučaju opravdati može jedino loše iskustvo s djecom i vatrom.