Kako bi odredili konstantu brzine reakcije nekog spoja na sobnoj temperaturi ako znate da je reakcija na sobnoj temperaturi prebrza za mjerenje? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Diana Kralik diana189os@gmail.com

Mjerenje nije jedina metoda dobivanja brojki, mogu se one i računati. Općenitiji parametri za brzine reakcija od konstanti brzine jesu npr. energija aktivacije i predeksponencijalni faktor iz Arrheniusove jednadžbe:

k = A·eEa/RT

Njih pak možeš odrediti tako da izmjeriš konstante brzine reakcije pri više različitih temperatura, očito takvih da je brzinu reakcije moguće mjeriti.

Doduše, možda bi se štogod moglo postići i razređivanjem reakcijske smjese, mijenjanjem vrijednosti pH ili kako već. Sve ovisi o sustavu s kojim radiš. O tomu da sad, kad imamo femtosekundnu spektroskopiju, više nema govora o prebrzim reakcijama, neću ni počinjati.