Koliko je vremena potrebno 75 postotnom alkoholu da ispari sa radne površine na sobnoj temperaturi?

Ime i prezime: Davor Šunjerga grbadava@gmail.com

To ovisi o čitavom nizu parametara, primjerice o temperaturi površine s koje alkohol hlapi (što je temperatura veća, isparavanje će biti brže), o njezinoj hrapavosti i sposobnosti upijanja, o tome kakvo je provjetravanje prostorije (ako je u prostoriji propuh ili je uključen ventilator, isparavanje će biti brže), o debljini sloja akohola (što je sloj deblji, to će mu više vremena trebati da do kraja ishlapi) itd.

Ako radni stol prebrišemo krpom namočenom u alkohol (etanol), vrijeme potrebno da se stol posuši je reda veličine jedne minute. Međutim, ako nam se po podu ili stolu prolije boca alkohola, bit će potrebno dvadesetak minuta (gruba procjena) da sav alkohol ishlapi. U takvom slučaju bilo bi preporučljivo otvoriti prozor (da se prostorija dobro provjetrava) i izbjegavati uporabu otvorenog plamena dokle god se u prostoriji osjeti miris alkohola jer su alkoholne pare zapaljive, pa bi moglo doći i do požara.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr