Dragi moji znam da je kasno, al kad muku mučim s ovim pitanjima...1. Kolika masa natrija može reagirati 43,0 militara kisika(volumen je određen pri standardnim uvjetima) djelić natrijeva petroksida? 2. Kalcijev karbid dobiva se spajanjem živog vapna i koksa prema jednadžbi Ca + C-> CaC2 + CO. Kolikaje masa kalcijeva klorida i kalcijeva ugljika potrebna da bi se dobila 1000t kalcijeva karbida.

Ime i prezime: lucija evic lucijaevic98@gmail.com

S ovako postavljenim zadacima teško da bi ikomu bilo lako. Nadam se da si ipak samo loše prepisala što imaš.

U prvom zadatku prvo trebaš znati što se zbiva, a to je nastajanje natrijevog peroksida:

2 Na + O2 → Na2O2

Iz jednadžbe vidiš da ti za neku množinu kisika treba duplo više natrija, a množinu kisika lako ćeš dobiti pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

pV = nRT

pri čemu je standardni tlak 100000 Pa, a normalna temperatura 0 °C, s tim da će mnogi umjesto nje uzimati sobnu ilitiga 25 °C.

Drugi zadatak slijedi istu logiku, s tim da je ovaj put ispravna jednadžba:

CaO + 3 C → CaC2 + CO

prvi je reaktant očito kalcijev oksid, a ne klorid, a drugi se zove samo ugljik, ne kalcijev ugljik. Dalje opet trebaš iz mase kalcijevog karbida izračunati množinu:

n(X) = m(X)/M(X)

zatim iz te množine množine živog vapna i koksa (tj. kalcijevog oksida i ugljika) i na kraju iz množina mase reaktanata.

Uglavnom, ono s čime muku mučiš prije da je hrvatski jezik, negoli kemija. A možda bi samo bolje bilo da pitanja postavljaš u barem donekle budnom stanju.