prikaži kemijekim jednadžbama nastajanje:a)vode , b)amonijaka , c)željezov(III) oksid

Ime i prezime: ana martina.matić167@gmail.com

Kako se u pitanju ne precizira to koji su reaktanti, idem na ono što mi se dopada kao laboratorijska metoda dobivanja, budući da kemijski elementi nisu baš uvijek dostupni:

a) CuSO4(H2O)5 → CuSO4 + 5 H2O

(modru galicu treba samo zagrijati, a vodu skupiti pomoću kakvog hladila)

b) 3 NH2CONH2 → C3H3N3O3 + 3 NH3

(grijanjem uree nastaju amonijak i cijanurna kiselina)

c) 2 Fe(OH)3 → Fe2O3 + 3 H2O

(željezov(III) oksid lako se pripravi žarenjem hidroksida)

Naravno, gotovo je sigurno da autor zadatka misli na sintezu direktno iz elemenata, ali to treba i napisati. Tebi pak predstoji početi od ovakvih izraza:

H2 + O2 → H2O

i onda dopisati takve stehiometrijske koeficijente da na obje strane bude isti broj istovrsnih atoma. U ovom slučaju vidiš da su vodikovi atomi u redu, a kisikovih je na lijevoj strani jedan viška. Zato s desne strane dodaš još jednu molekulu vode, a s lijeve strane zbog toga dođe još jedna molekula vodika.